10 supertipov na učenie jazykov (od superpolyglota) – 2. časť

 V minulom článku som vám predstavila päť supertipov na učenie jazykov od superpolyglota Matthewa Youldena. Teraz vám prinášam pokračovanie, ďalších 5 skvelých tipov od neho.

6. SPRÁVAJTE SA AKO DIEŤA

Toto samozrejme neznamená, že sa máte hádzať o zem či strkať jedlo do vlasov v reštaurácii, ale skúsiť sa učiť takým spôsobom ako deti. Názor, že deti sú lepší žiaci ako dospelí, je prekonaný a vedecky dokázané, že je len mýtus. Výskumy nevedia nájsť priamu súvislosť medzi vekom a schopnosťou učenia.

Deti sa tak rýchlo učia pravdepodobne preto, že majú proste detský prístup ako je túžba po hre v jazyku či ochota robiť chyby. Pri učení jazyka je kľúčom k rastu a slobode uznať, že neviem všetko a zmieriť sa s tým.

Zbavte sa dospeláckych obmedzení!

Robením chýb sa učíme. U detí sa predpokladá, že budú robiť chyby, ale v dospelosti sa chyby stanú tabu. Myslieť ako dospelák znamená viac hovoriť “Neviem” než “Ešte som sa to nenaučil” (Neviem plávať, šoférovať, hovoriť španielsky). Zlyhať je sociálne tabu, ktoré však deti netrápi.

 

7. OPUSTITE SVOJU KOMFORTNÚ ZÓNU!

Ochota pripustiť robenie chýb znamená aj to, že Vás niektoré situácie môžu dostať do rozpakov. Môže vás to strašiť, ale je to jediný spôsob ako sa zlepšovať. Nezáleží na tom, ako veľa sa učíte, nikdy nebudete rozprávať cudzím jazykom bez toho, aby ste sa prihovorili ľuďom na ulici, opýtať sa na cestu, objednať si jedlo, pokúsiť sa o vtip.

Čím častejšie sa budete snažiť komunikovať, tým väčšia bude vaša komfortná zóna a ľahšie sa budete cítiť v nových situáciách.

“Na začiatku sa budete stretávať s ťažkosťami: možno je to výslovnosť alebo gramatika, skladba vety alebo problém s frázami. Ale ja si myslím, že vždy je najdôležitejšie vyvinúť si cit. Každý má cit pre svoju rodnú reč a toto z neho robí native-speakera – teda ide o to, či viete danú reč považovať za svoju aj vy.”

 

8. POČÚVAJTE

Najskôr sa musíte naučiť počúvať, kým môžete rozprávať. Každý jazyk znie zvláštne, keď ho počujeme po prvýkrát, ale čím viac sa mu vystavujete, tým je vám bližší a tým je aj ľahšie správne ním rozprávať.

“Dokážeme vysloviť čokoľvek, len proste nie sme zvyknutí to robiť. Napríklad v angličtine neexistuje tvrdo vyslovované R. Keď som sa učil španielčinu, boli tam slová s tvrdým R, ako je perro či reunion. Pre mňa najlepší spôsob ako to dokázať je stále to počúvať a predstavovať si, ako sa to vyslovuje, pretože pre každý zvuk je určená špecifická časť úst alebo hrdla, ktorú musíme použiť, aby sme tento zvuk vyslovili.”

(Poznámka: Ešteže my nemáme problém vysloviť R či samohlásky a preto nemáme problém s ich výslovnosťou v španielčine, taliančine a iných jazykoch.:-))

9. POZORUJTE ĽUDÍ PRI ROZPRÁVANÍ

Rôzne jazyky majú rôzne požiadavky na váš jazyk, pery a hrdlo. Výslovnosť je rovnako fyzická, ako aj mentálna.

„Jeden spôsob – aj keď to môže znie divne – je skutočne sa pozerať na niekoho, ako vyslovuje slová, ktoré obsahujú daný zvuk a potom sa snažiť napodobniť ten zvuk čo najlepšie. Verte mi, na začiatku to môže byť zložité, ale budete vidieť sami. Je to celkom jednoduché, treba to len praktizovať.”

Ak nemôžete pozerať a imitovať native-speakera osobne, pozerajte cudzojazyčné filmy a telka je celkom slušná náhrada.

 

10. PONORTE SA 

Takže ste si dali sľub, záväzok naučiť sa cudzí jazyk. Ako na to? Existuje nejaký správny spôsob na učenie? Matthew navrhuje 360° maximalistický prístup: bez ohľadu na nástroje na učenie, ktoré používate, kľúčové je praktizovať nový jazyk každý deň.

“Snažím sa absorbovať čo najviac hneď od začiatku. Takže ak sa niečo učím, tak skutočne na tom makám a používam to počas dňa. Ako dni idú, snažím sa v novom jazyku myslieť, písať a rozprávam sa sám so sebou. Pre mňa je to jednoducho previesť to, čo sa učím, hneď aj do praxe – či už píšem mail, rozprávam sa so sebou, počúvam hudbu, rádio. Obklopiť a ponoriť sa do novej jazykovej kultúry je extrémne dôležité.”

Zapamätajte si, najlepší výsledok rozprávania v jazyku je vtedy, keď iní ľudia s vami rozprávajú. Byť schopný aspoň jednoduchej konverzácie je obrovská odmena. Dosahovať míľniky už tak skoro vám uľahčí zostať motivovaný a pokračovať ďalej.

A nebojte sa, nenahneváte druhých, ak ich jazykom budete rozprávať zatiaľ len slabo. Ak začnete konverzáciu niečím ako “Učím sa a rád by som s vami rozprával…”, väčšina ľudí bude trpezlivých, povzbudí vás a rado vám vyhovie. A aj keď je na svete asi miliarda ľudí, ktorí rozprávajú anglicky, ale nie je to pre nich rodný jazyk, väčšina z nich by radšej rozprávala svojím rodným jazykom, ak by mali možnosť. Buďte iniciatívni, vstúpte do jazykového sveta druhých a vyvoláte naokolo príjemné pocity.

“Iste, môžete cestovať do zahraničia a hovoriť svojím jazykom, ale získate oveľa viac, ak budete cítiť miesto, kde sa nachádzate – schopný komunikovať, rozumieť a reagovať v akejkoľvek situácii.”

 

Tak toto u nás asi nehrozí, so slovenčinou či češtinou by sme sa vo svete asi ďaleko nedostali  :-). Ale to nevadí, práve naopak, aspoň máme motiváciu na naučenie sa min. jedného jazyka, aby sme sa vedeli vo svete dohovoriť.

 

Pevne verím, že ak tieto rady od skúseného polyglota privediete do praxe, posuniete svoje jazykové znalosti na nový level. Tak vám držím palce!

JUST PLAY & HAVE FUN!

:-) Rena :-) 

 

 

 

Rena Hlavičková
Mojou vášňou sú cudzie jazyky a baví ma inšpirovať ostatných milovníkov jazykov, ako sa ich naučiť rýchlo, efektívne a zábavne. Viac o mne sa môžete dozvedieť tu
Komentáre
  • E-book 5 pilierov efektívneho učenia cudzích jazykov

    Naučte sa rozprávať rýchlo a zábavne, úspešne sa dohovorte vo svete !

    Jedenkrát až dvakrát mesačne Vám budeme posielať prehľad nových článkov na našom blogu a zaujímavé ponuky a akcie. Ochrana Vašich osobných údajov je u nás na 1. mieste.
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • <div class=“fb-page“ data-href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ data-tabs=“timeline“ data-small-header=“false“ data-adapt-container-width=“true“ data-hide-cover=“false“ data-show-facepile=“true“><blockquote cite=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ class=“fb-xfbml-parse-ignore“><a href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“>Magnet na jazyky bez jazykovky</a></blockquote></div>