Dolce vita, trapas a Mimoni :)

Krásne leto sme s rodinou strávili v severnom Taliansku, celé 3 týždne.

Našťastie som bola o niečo lepšie pripravená ako minulý rok, keď som zažila jazykový šok pri zistení, že Taliani jednoducho nemajú záujem komunikovať v inom ako svojom jazyku. V obchodoch v letovisku to nie je až taký veľký problém. Keď chcú predať svoj tovar či službu, tak zvládnu konverzáciu na rôznych úrovniach znalostí nemčiny, od jedinca k jedincovi je to samozrejme iné, ale inak nič, žiaden záujem o konverzáciu v inom jazyku ako taliančine.

Neviem, či som slabo hľadala, ale za celé 3 týždne som našla len 2 (!) osoby, ktoré mali veľmi slušnú úroveň angličtiny – sprievodkyňu vo vlaku a v majáku v Bibione.

Zato mám jeden zaujímavý zážitok zo železničnej stanice v Latisane. Pre toho, kto tam nebol, ide o cieľovú vlakovú stanicu, ak prichádza turista do letovísk Bibione či Lignano a taktiež na výlety do Benátok či Terstu, takže to nie je žiadna dedinská stanica.

Ako sme s dcérkou čakali na vlak do Terstu, prišla jedna mladá dáma a spýtala sa pani za okienkom: Do you speak English? Odpoveď bola pohotová: No. Nič viac, žiaden pokus napr. o rozhovor v nemčine alebo iná snaha jej pomôcť. Chúďatko, ostala zaskočená, šokovaná. Nakoniec sa predsa len nejako dohovorili a získala svoje cestovné lístky. Táto situácia mi totálne pripomenula jednu scénu z Mimoňov, keď Kráľa Boba slávnostne vítali v Buckinghamskom paláci, on odpovedal, že nie a zavrel dvere na aute, ktorým prišiel. Toto bol tiež poriadny odkop.

Z tohto príbehu plynie ponaučenie: Nie vždy sa dohovoríte v danej krajine cudzím, aj keď svetovým jazykom, takže je lepšie naučiť sa aspoň niekoľko fráz potrebných pri cestovaní v jazyku danej krajiny.

Treba si vedieť aj pomôcť. Môj manžel si sám kupoval v Taliansku topánky. Cenu si už potom dohodol po nemecky, ale veľkosť si chcel vypýtať po taliansky. Keďže netušil, ako sa povie 44, fantasticky sa vynašiel a vypýtal si quatro quatro, teda 4, 4, za čo dostal odo mňa veľkú pochvalu (mne by to určite nenapadlo). Síce to pár sekúnd trvalo, ale nakoniec to ten obchodník pochopil.

Našej 13-ročnej dcére Evke sa zasa podaril celkom slušný pantomimický výkon, keď sa trochu zamotala v uličkách mesta a snažila sa dostať späť do nášho apartmánu a takisto u talianskeho chlapca, ktorého sa pýtala na cestu, s angličtinou moc nepochodila.

Keď človek vylezie zo svojej ulity, občas sa mu podarí pár trapasov, napr. namiesto Do you speak English? sa podarí povedať Stupid English? :-) (fakt som to takto počula), za čo si môže vyslúžiť nechápavé pohľady. Ale snaha sa cení a to je prvoradé. Viete, ako sa to povie, kto nič nerobí, tak nič nepokazí (ale zároveň sa ani nič nenaučí) a kto niečo robí, tak občas aj pokazí.

Taktiež sa mi znovu potvrdilo to, čo sa hovorí, že deti nemajú žiadne jazykové bariéry. Naša 5-ročná Barborka si našla na pláži kamarátku, rovnako starú Talianku a pekne sa spolu hrali a aj keď si slovne vôbec nerozumeli, gestami sa krásne dorozumeli.

Berme si príklad z našich detí a nekomplikujme niečo, čo je možné zjednodušiť. Nájdime spoločnú reč, aj keď máme len minimálnu slovnú zásobu! Získame tak sebavedomie a motiváciu v štúdiu cudzieho jazyka pokračovať.

Keď sa už bavíme o minimálnej slovnej zásobe a zjednodušovaní, chystám pre vás niečo záhadné a zábavné, čo by vás mohlo zaujímať, zrýchliť učenie, zvýšiť sebavedomie a … ale o tom zasa až niekedy nabudúce.

A dovtedy… JUST PLAY & HAVE FUN!

:-) Rena :-) 

 

Rena Hlavičková
Mojou vášňou sú cudzie jazyky a baví ma inšpirovať ostatných milovníkov jazykov, ako sa ich naučiť rýchlo, efektívne a zábavne. Viac o mne sa môžete dozvedieť tu
Komentáre
  • E-book 5 pilierov efektívneho učenia cudzích jazykov

    Naučte sa rozprávať rýchlo a zábavne, úspešne sa dohovorte vo svete !

    Jedenkrát až dvakrát mesačne Vám budeme posielať prehľad nových článkov na našom blogu a zaujímavé ponuky a akcie. Ochrana Vašich osobných údajov je u nás na 1. mieste.
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • <div class=“fb-page“ data-href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ data-tabs=“timeline“ data-small-header=“false“ data-adapt-container-width=“true“ data-hide-cover=“false“ data-show-facepile=“true“><blockquote cite=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ class=“fb-xfbml-parse-ignore“><a href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“>Magnet na jazyky bez jazykovky</a></blockquote></div>