"Mojou vášňou sú cudzie jazyky a baví ma inšpirovať ostatných milovníkov jazykov, ako sa ich naučiť rýchlo, efektívne, zábavne a bez jazykovkys Hlavičkou"

Môj príbeh

 

Poznám stratégiu, ako sa naučiť akýkoľvek jazyk rýchlo a efektívne a ešte sa pri tom aj zabavím. Ukážem vám, že aj v dospelosti sa dá naučiť cudzí jazyk aj bez jazykovej školy.  :-)

Keď na sebe zapracujeme, dokážeme sa naučiť rozprávať plynule cudzím jazykom už po niekoľkých mesiacoch učenia namiesto po rokoch a svoj prvý rozhovor v cudzom jazyku dokážeme absolvovať už po niekoľkých dňoch jeho učenia.

A to všetko kľudne aj z vlastnej obývačky, nemusíme pritom vycestovať do zahraničia na jazykový pobyt či za prácou ani si zaplatiť drahý jazykový kurz.

Ako na to? Môžem túto stratégiu naučiť aj vás. 

Zatiaľ som sa pustila do 5 cudzích jazykov a objavujem ich krásy, toto však nie je pre mňa konečné číslo :-). Mojím osobným cieľom je zvládnuť 10 jazykov do 10 rokov.

 

Ale vždy to tak nebolo…

V škole som sa učila angličtinu a v jazykovej škole nemčinu, ale...

Našla som si prácu, v ktorej som jazyky nepotrebovala, z rodinných dôvodov sme nechodili na zahraničné dovolenky, nebývam v žiadnom multi-kulti či multijazykovom meste a nemala som žiadnu motiváciu na učenie ďalších jazykov alebo prehlbovanie znalostí v tých dvoch spomenutých.

Tak prešlo veľa rokov a moja situácia sa vôbec nemenila. Vedela som si prečítať články na internete, rozumela som pesničkám a väčšine filmov v angličtine a nemčine, ale stále som nič nerozvíjala.

Potom prišla zmena

To, čo ma naštartovalo, nepredstavovalo jeden obrovský zlom, ale boli to v podstate dva menšie impulzy na zmenu. Prvým bolo, že som objavila na základe nejakého internetového článku dva skvelé zdroje na ďalšie vzdelávanie z renomovaných svetových univerzít ako je Harvard či Oxford a mnohých ďalších, www.edx.orgwww.coursera.org , ktoré skutočne odporúčam.

Sú tam kurzy z rôznych oblastí vzdelávania vrátane jazykov, poskytované úplne alebo takmer zdarma a prevažne sú vedené v angličtine. To ma naštartovalo, aby som svoju angličtinu oprášila a zopár kurzov som absolvovala (s certifikátom a zadarmo!) z oblastí, ktoré ma bavia.

Impulz č. 2 prišiel, keď mi moja dcéra Evka pustila na youtube pesničky zo seriálu Violetta, ktoré sa mi veľmi zapáčili a aj mladšej dcérke Barborke som potom určitý čas stále púšťala niektoré jej obľúbené pesničky. Tento seriál je typická juhoamerická telenovela, ktoré ja skutočne nemusím.

Pesničky zo seriálu sa mi však páčili a štvalo ma, že na rozdiel od anglických vôbec nerozumiem, o čom spievajú. Tak som k niektorým obľúbeným našla na internete preklad a púšťala som si ich aj s textom a spievala (keď ma nepočul manžel  :-) ).

Takto sa vrátila moja motivácia na učenie cudzích jazykov, ale ešte stále som nevedela, ktorou cestou sa mám vydať a rozmýšľala som:

Jazykový pobyt je pre mňa príliš drahý, prácu v zahraničí si z rodinných a pracovných dôvodov nájsť nemôžem a jazykový kurz nie je pre mňa to pravé orechové.

Online kurz znel fajn, memrise mi poradila kamarátka, flash kartičky sa mi veľmi nepáčili, vyskúšala som tieto a aj všelijaké ďalšie postupy a spôsoby, hľadala som kade-tade po internete, ale ani jeden spôsob nebol pre mňa ten pravý a jediný správny. Chýbala mi stratégia a ucelený postup v učení.

… a potom som našla ideálne riešenie

Jedného dňa som našla stratégiu, ktorá pre mňa predstavuje ideálne riešenie v učení jazykov. Je to univerzálny spôsob učenia a som presvedčená o tom, že pomocou nej sa môže naučiť cudzie jazyky každý.

Môžete tak ako ja vyskúšať stratégiu učenia, ktorá existuje už niekoľko rokov a pomocou ktorej sa tisícky ľudí naučili cudzí jazyk rýchlo, efektívne a ako bonus k tomu aj zábavne.

Táto stratégia je pritom je úplne jednoduchá. Na základe unikátnej kombinácie tých spôsobov učenia, ktoré sú práve pre vás tie najvhodnejšie a aktívneho rozprávania cudzím jazykom dokážete už za niekoľko dní absolvovať prvý rozhovor s cudzincom a na základe pravidelného a poctivého učenia môžete skutočne plynule rozprávať cudzím jazykom už za pár mesiacov.

Nerozumiete mojej definícii? Nevadí, čítajte ďalej...

IMG_6367

Za základný predpoklad fungovania tejto metódy považujem 5 podmienok, ktoré vám pomôžu efektívne zvládnuť cudzí jazyk. Keď si osvojíte 5 pilierov, na ktorých je táto stratégia postavená a o ktorých píšem vo svojom ebooku a dodržíte tieto správne postupy pri učení, dokážete sa cudzí jazyk naučiť aj v prípade, že si myslíte, že nemáte na jazyk “talent” alebo “gény” a doteraz ste neboli v tom úspešní.

Ovládanie cudzieho jazyka je obohacujúce a povznášajúce. Môžete cestovať po svete a spoznávať ho aj nových ľudí bez strachu, že sa nebudete vedieť dohovoriť s miestnymi. Máte možnosť úžasne si rozšíriť obzor svojich znalostí o svete a jeho obyvateľoch.

"Jazyky s Hlavičkou rýchlo a zábavne"      :-)

P.S.: Ak sa práve nezaoberám prácou, jazykom alebo nepíšem tento blog, venujem sa svojej rodine, chodíme spolu na výlety, stretávame s priateľmi, navštevujeme múzeá a kultúrne akcie.

 

 

 

 

Rena Hlavičková

- som milovníčka cudzích jazykov

- a chcem ukázať druhým, že aj v dospelosti sa dá veľa naučiť

- a nemusíte platiť veľké peniaze jazykovej škole

- moja základná zásada: učenie nemôže byť nuda!

- radšej efektívne a zábavne

- teda s Hlavičkou :-)