Ničitelia mýtov (Bořiči mýtů) vs. JAZYKY 2. časť

… (pokračovanie)

V predchádzajúcom článku som spomínala televízny program Mythbusters – Ničitelia mýtov (Bořiči mýtu)? Je to partia ľudí, ktorí vyskúšajú, preveria a na základe toho buď potvrdia alebo vyvrátia známe mýty, ktoré sa tradujú medzi ľuďmi.

A ako chlapíci z Mythbusters, chcela som aj ja vyvrátiť niektoré mýty súvisiace s učením jazykov.

Ľudia, ktorí sa učia cudzí jazyk už niekoľko rokov a stále sa im veľmi nedarí a sú tzv. veční začiatočníci, zvyčajne svoj neúspech obhajujú niektorým z nasledujúcich vysvetlení:

 • môžem sa ho naučiť len v zahraničí alebo na intenzívnom kurze, ktorý je pre mňa príliš drahý
 • som na jazyky už príliš starý
 • nemám na jazyky talent, gény

Je ich oveľa viac, ale väčšina sa točí viac-menej okolo týchto. Sú to psychologické bariéry, ktoré vám bránia v efektívnom učení a ktoré je potrebné prekonať, aby ste mali úspech.

Uvidíte, že to nie je vôbec také zlé, sú to len mýty (a u niektorých aj výhovorky).

 1. Cudzí jazyk sa môžem naučiť len v zahraničí alebo na intenzívnom kurze, čo je pre mňa príliš drahé 

 – tento mýtus sme už vyvrátili v predchádzajúcom článku.

Print

Dnes sa pozrieme na 2 ďalšie.

 

 1. Som na jazyky už príliš starý

– je všeobecne známe, že malé deti sa ľahko učia jazyky, vedia spontánne prepínať medzi nimi podľa toho, kto ich osloví.

Ale keď sa chcú už ako drobci dohovoriť s ostatnými, čo im druhé zostáva, ako naučiť sa rozprávať (v závislosti od toho, v akom jazykovom prostredí sa nachádzajú)? Nemajú na výber.

Podľa najnovších výskumov sa však zistilo, že dospelí ľudia sú lepší študenti na jazyky, pretože už majú základ svojho rodného jazyka a pri učení každého ďalšieho používajú porovnávaciu metódu medzi jazykmi, ľahšie rozpoznávajú vzorce a gramatické javy v danom jazyku.

Je veľa ľudí, ktorí sa stali polyglotmi až v zrelom veku, tak čo bráni vám, aby ste sa naučili cudzí jazyk, nech ste v akomkoľvek veku? Nič, je to len výhovorka.

Čím viac jazykov viete, tým ľahšie sa učíte každý ďalší, pretože vďaka príbuzným slovám medzi rôznymi jazykmi ovládate veľa slov v novom jazyku bez učenia. Neveríte? Tu je príklad toho, ako sa pri znalosti angličtiny naučíte 50 španielskych slov za 8 minút. Sú to v podstate rovnaké slová, len majú španielsku príponu.

https://www.youtube.com/watch?v=qDe7sTpMrBk

Toto platí všeobecne, ale keď sa učíte ďalší jazyk z rovnakej jazykovej rodiny, je tento rozdiel skutočne obrovský.

Napr. ak po španielčine sa začnete učiť taliančinu, kde veľa slov je príbuzných, tak nový jazyk sa naučíte oveľa ľahšie a rýchlejšie, ako keby ste sa ho učili od nuly, bez znalosti toho predchádzajúceho.

 

 1. Nemám na jazyky talent, gény

– každý z nás sa niečo naučí rýchlejšie a ľahšie ako ostatní. Jeden má v malíčku matematiku a fyziku, druhý je manuálne zručný, tretiemu idú ľahko jazyky. S tým sa nedá nič robiť, život nie je celkom spravodlivý.

Ale je dôležité vedieť, že niečo ako “gén na jazyky” neexistuje a ani vtedy, ak máte tento pocit, vám nebráni nič v naučení cudzieho jazyka (alebo čohokoľvek iného), ak budete používať tie správne, pre vás najúčinnejšie metódy a spôsoby, budete mať motiváciu, vytrvalosť a budete sa pritom aj zabávať.

Vo svete je veľa ľudí, ktorí dokazujú, že správnymi metódami sa môžete naučiť koľko jazykov chcete. A to aj v prípade, že ste v škole mali problémy čo i len s jedným cudzím jazykom. Štátny vzdelávací systém v učení jazykov je kapitola sama osebe. Ak sa vám v škole v jazykoch nedarilo, nie je to žiaden dôkaz o vašich jazykových schopnostiach, verte mi.

Ak si nájdete správnu motiváciu, či už je to nová vysnívaná práca, možnosť cestovania po svete bez jazykových obmedzení, hľadanie priateľov z iných krajín či čítanie kníh a pozeranie filmov v origináli, nič vás nemôže zastaviť, aby ste sa stali “strojom na učenie jazykov”. :-)

Je to všetko len o správnom nastavení mysle. Ak si budete hovoriť, že to určite nezvládnete, tak si môžete byť 100% istí, že to naozaj nedáte.

Spravte si reštart svojho myslenia. Začnite myslieť pozitívne, predstavujte si samého seba, ako viete plynule rozprávať cudzím jazykom, čokoľvek, čo vás naladí prekonať bariéry a naučiť sa jazyk úspešne. Každý sa dokáže naučiť jazyky, stačí len chcieť a niečo pre to spraviť.

Keď si budete veriť, že to dokážete, už máte polovicu úspechu istú, tá druhá znamená poctivo sa svojmu cieľu venovať určitý čas a táto snaha prinesie ovocie.

A hlavne nezabudnite, že ak sa budete pri učení zabávať, tak sa naučíte oveľa viac. Nuda vaše študijné snaženie zabíja!

Hraniu sa s jazykom zdar!

JUST PLAY & HAVE FUN! :-)

 :-) Rena  :-)

Rena Hlavičková
Mojou vášňou sú cudzie jazyky a baví ma inšpirovať ostatných milovníkov jazykov, ako sa ich naučiť rýchlo, efektívne a zábavne. Viac o mne sa môžete dozvedieť tu
Komentáre
 • E-book 5 pilierov efektívneho učenia cudzích jazykov

  Naučte sa rozprávať rýchlo a zábavne, úspešne sa dohovorte vo svete !

  Jedenkrát až dvakrát mesačne Vám budeme posielať prehľad nových článkov na našom blogu a zaujímavé ponuky a akcie. Ochrana Vašich osobných údajov je u nás na 1. mieste.
 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • <div class=“fb-page“ data-href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ data-tabs=“timeline“ data-small-header=“false“ data-adapt-container-width=“true“ data-hide-cover=“false“ data-show-facepile=“true“><blockquote cite=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ class=“fb-xfbml-parse-ignore“><a href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“>Magnet na jazyky bez jazykovky</a></blockquote></div>