Ničitelia mýtov (Bořiči mýtů) vs. JAZYKY

Poznáte reláciu Mythbusters – Ničitelia mýtov (Bořiči mýtů)? Je to partia ľudí, ktorí vyskúšajú, preveria a na základe toho buď potvrdia alebo vyvrátia známe mýty, ktoré sa tradujú medzi ľuďmi.

A presne ako chlapíci z Mythbusters, idem aj ja dnes vyvrátiť niektoré mýty súvisiace s učením jazykov.

Ľudia, ktorí sa učia cudzí jazyk už niekoľko rokov a stále sa im veľmi nedarí a sú tzv. veční začiatočníci, zvyčajne svoj neúspech obhajujú niektorým z nasledujúcich vysvetlení:

 • môžem sa ho naučiť len v zahraničí alebo na intenzívnom kurze, ktorý je pre mňa príliš drahý
 • som na jazyky už príliš starý
 • nemám na jazyky talent, gény

 

Je ich oveľa viac, ale väčšina sa točí viac-menej okolo týchto. Sú to psychologické bariéry, ktoré vám bránia v efektívnom učení a ktoré je potrebné prekonať, aby ste mali úspech.

Poďme sa na im spolu pozrieť na zúbky. Uvidíte, že to nie je vôbec také zlé, sú to naozaj len mýty (a u niektorých aj výhovorky).

hello-fb

1. Cudzí jazyk sa môžem naučiť len v zahraničí alebo na intenzívnom kurze, čo je pre mňa príliš drahé

– teraz vyvrátime dva mýty zároveň. Začnem tým druhým, peniazmi. Na to, aby ste sa naučili cudzí jazyk, nepotrebujete vyhodiť balík peňazí. Potešujúca správa, však ?! :-)

 

Ako som už písala predtým, niektoré zdroje na učenie jazykov sú úplne zadarmo, ako napr. rôzne aplikácie do mobilu, youtube, mnohé jazykové portály, rozhovor s cudzincom cez internet či zoči-voči.

Za niektoré si síce musíte trochu priplatiť, ale potom ich výsledky skutočne stoja za to. Najmä odporúčam skype rozhovory s učiteľmi jazyka, najlepšie native speakerami.

black-and-white-music-headphones-picjumbo-com

A teraz ideme vyvrátiť aj ten ďalší mýtus, že sa cudzí jazyk môžete naučiť len v zahraničí alebo na jazykovom kurze. Toto nie je vôbec pravda.

Je síce jasné, že pri jazykovom pobyte alebo práci v zahraničí sa môžete cudzí jazyk naučiť prirodzenejšie ako vo svojej krajine a preto aj ľahšie, ale nie je vôbec ťažké vytvoriť si jazykové prostredie aj doma.

Cez deň, počas práce si zapnite rádio stanicu z danej krajiny, ktoré vysiela aj cez internet, večer si v telke pustite zahraničný TV kanál (veď satelit alebo káblovku má už určite každý z nás), nájdite si na youtube alebo inde na internete svoj obľúbený film v originálnom znení…

Čo sa týka jazykových kurzov, niektoré sú kvalitné a môžete sa naučiť veľa gramatiky a rozšíriť si svoju slovnú zásobu, ale najväčší problém klasických kurzov je v tom, že sú asi 1x týždenne. Pokiaľ sa medzitým neučíte jazyk aj inak, veľmi efektívne to nie je. Intenzívne kurzy sú samozrejme efektívnejšie, ale tie peniaze…

A ďalší problém jazykových škôl je, že ak je vás v kurze viac, máte možnosť dostatočne veľa rozprávať? Asi nie a ako som písala, rozprávanie je úplne prirodzene a samozrejme to najdôležitejšie pri učení cudzieho jazyka

(… pokračovanie nabudúce)

 

:-)  Rena  :-)

  

Rena Hlavičková
Mojou vášňou sú cudzie jazyky a baví ma inšpirovať ostatných milovníkov jazykov, ako sa ich naučiť rýchlo, efektívne a zábavne. Viac o mne sa môžete dozvedieť tu
Komentáre
 • E-book 5 pilierov efektívneho učenia cudzích jazykov

  Naučte sa rozprávať rýchlo a zábavne, úspešne sa dohovorte vo svete !

  Jedenkrát až dvakrát mesačne Vám budeme posielať prehľad nových článkov na našom blogu a zaujímavé ponuky a akcie. Ochrana Vašich osobných údajov je u nás na 1. mieste.
 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • <div class=“fb-page“ data-href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ data-tabs=“timeline“ data-small-header=“false“ data-adapt-container-width=“true“ data-hide-cover=“false“ data-show-facepile=“true“><blockquote cite=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“ class=“fb-xfbml-parse-ignore“><a href=“https://www.facebook.com/MagnetNaJazyky/“>Magnet na jazyky bez jazykovky</a></blockquote></div>